Alüminyum levha kesim büküm işlemleri bu konu ile ilgilenen kişilerin en çok önem verdiği konulardan bir tanesidir. Bu noktada söz konusu işlemler ile ilgili detayları genel olarak aşağıdaki gibi inceleyebiliriz.

Ancak, bu ferromanyetik olmayan metali işlerken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü uygun aletler ve işlemler kullanılmazsa zarar görebilir. Tüm şüphelerinizi çözmek için, bugünün gönderisinde farklı alüminyum levha kesim büküm tekniklerini inceleyeceğiz. Şimdi gelin, hepsini inceleyelim.

Alüminyum Levha Kesme Teknikleri

Alüminyum levhaları keserken en iyi sonucu elde etmek istiyorsanız, kullandığınız kesme yöntemine ve bunun için seçilen alete çok dikkat etmelisiniz. Kesme ve bükme teknikleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

Mekanik Kesim

Mekanik kesme dendiğinde temel metal işleme aletleriyle alüminyumun kesilmesini kast edilir. Buna bir örnek, el testeresi veya manuel makasın yanı sıra dekupaj testeresi veya elektrikli makastır.

Bu tür bir kesimi doğru yapmak için her parçayı delmek için ideal kuvvet kullanılmalıdır. Beklenenden daha yüksek bir kuvvet kullanmak malzemeyi deforme edebilir. Bu nedenle alüminyum gibi metalleri mekanik olarak keserken çok dikkatli olmalısınız. Ancak bu teknik genellikle sektördeki profesyoneller tarafından en çok kullanılanıdır. Çünkü gerçekleştirmesi en hızlı ve en verimli yöntemdir.

Plazma Kesim

Bu teknik, alüminyumu kolayca kesmek için iyonize bir gazın verdiği ısıdan yararlanmaktan başka bir şey değildir. Ancak söz konusu çalışma yöntemi önceki ikisi kadar güvenli değildir ve istenilen kesime ulaşamama riski vardır.

Lazer Kesim

Alüminyum paneli lazer kesim ile işlemek için öncelikle aşağıdaki notu dikkate almalısınız. Hepinizin bildiği gibi alüminyum yansıtıcı bir malzemedir, bu nedenle aktif ortamı CO2 olan bir lazer makinesi ile kesilemez. Çünkü alüminyum levhanın yüzeyi bir ayna görevi görebilir ve lazer kesimi reddedebilir.

Bu nedenle, bu ferromanyetik olmayan metali, aktif ortamı itriyum ve neodimiyum kusurlu alüminyum tanecik olan bir lazerle çalışmalısınız. Bu makine çok daha güçlüdür ve lazeri yürütmek için aynalar kullanmadığından, herhangi bir alüminyum levhayı boyuta kesmek için ideal bir yöntem haline gelir.

Aşındırıcılı Su İle Kesme

En yavaş ve en pahalı yöntem olarak kabul edildiğinden en az kullanılan tekniklerden biridir. Bununla birlikte, alüminyum, güçlü aşındırıcılarla yüksek basınçlı su jeti uygulanarak da işlenebilir ve kesilebilir.

Bize Ulaşın

Alüminyum ürün grubumuzda alüminyum rulo, alüminyum levha, alüminyum platina, alüminyum trapez, alüminyum profil ve alüminyum folyo ürünleri bulunmaktadır. Galvaniz ürünlerimizde ise galvaniz levha, galvaniz rulo, galvaniz profil, galvaniz şerit ve galvaniz trapez bulunmaktadır. İzolasyon ürünlerimiz ise taşyünü dış cephe levhası, taşyünü sanayi şiltesi ve camyünü ara bölme  levhası yer almaktadır. Metal işleme hizmetlerimiz ise levha kesim büküm, rulo boy kesme ve dilme, plaka ebatlama, perfore levha, lazer kesim, eloksal kaplamadan oluşmaktadır. Köprü Metal olarak tüm ihtiyaç ve taleplerinizi karşılayacak ürün ve servislerimizle ilgili detaylı bilgi almak için bilgi@koprumetal.com adresine mail atabilirsiniz,  +90 216 499 33 37 nolu telefonumuzu arayabilir veya iletişim sayfamızdan bizimle irtibat kurabilirsiniz.